3D Yazıcılar ve Sağlık Sektörü

Endüstri 4.0’da üretim bandında ve diğer rutin işlerde robotlar ve bilgisayarlar çalışıp anlaşmak durumundadır. Bu süreç tüm sektörleri siber ve fiziksel sistemlerin birleşmesi ile tanıştırırken, robot ve 3 boyutlu yazıcılar gibi kavramları hayatımıza sokmaktadır.

 

Üç boyutlu yazıcı sanal ortamlarda tasarlanan herhangi bir üründen, üç boyutlu olarak çıktı alınmasını sağlayan makinelerdir. Üç boyutlu yazdırma işleminin nesnelerin internetine entegre edilmesi ile herkes birer üretici olabilecektir. Üretim sürecini klasik imalat süreçlerinden farklı hale getirecektir. Bu yazıcılar yeni bir ürün tasarlayıp geliştirme sürecinde oluşabilecek problemlerin önceden görülebilmesini sağlar. Ayrıca tasarlanan ürünün hızlı bir şekilde üretilmesini sağlamakta ve endüstriyel tasarımda ve tıp alanında, kullanılabilmektedir. Bu teknoloji ile birlikte maliyetlerin de düştüğü görülmektedir. Üç boyutlu yazıcıların endüstriyel kullanım alanlarına örnek olarak; havacılık, mimari, otomotiv, elektronik, savunma, diş, eğitim ve medikal verilebilir.

 

Ufak bir silgi, maket ve bunun gibi cisimden günün birinde beton bloklarla gökdelene kadar her şeyi – hatta insan dokusunu bile – üç boyutlu yazıcılar ile üretebilmek mümkündür. Araştırmacılar,  kendilerinin ürettiği bir üç boyutlu yazıcı ile organ, doku ve kemik üretebilen bir makine geliştirmişlerdir. Bu gelişmeye bağlı ve teorik olarak, üretilecek bu organ ve dokuların yaşamakta olan insanlara implant edilebileceği ise deneme aşamasındadır.

 

3D Yazıcılar ve Sağlık Sektörü
3D Yazıcılar ve Sağlık Sektörü
3D Yazıcılar ve Sağlık Sektörü
3D Yazıcılar ve Sağlık Sektörü
X