Sağlık Turizminde 6 P


Ürün-Hizmet (Product)

Sağlık turizmindeki çekirdek ürün medikal tedavi ve cerrahi operasyonlardır. En popüler branşlar ise estetik & plastik cerrahi, göz ve diştir. Çekirdek ürünler dışındaki diğer hizmetler ise konaklama, ulaşım ve sigorta hizmetleridir. Bu anlamda, sağlık ve sağlık dışı hizmetlerin kalitesinden emin olunması adına Türkiye’deki birçok özel hastanede sağlık turizmi departmanları bulunmaktadır.

 


 

Fiyat (Price)

Diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında Türkiye’nin sağlık turizmi alanında en önemli avantajlarından biri fiyat farkıdır. Özel hastaneler bu anlam da gerçekten büyük fiyat avantajlarını korumaktadırlar. Fiyat avantajlarını korurlarken kaliteden de ödün vermemektedirler.
 

 

 

Yer, Konum (Place)

Türkiye günden güne daha popüler bir sağlık turizmi durağı haline gelmektedir. Birçok popüler özel hastane İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya’da yer almaktadır. Ayrıca bu şehirler Akdeniz ve Ege bölgelerinin sağlık merkezleri olmaya aday şehirlerdir.
 

 

 

Promosyon (Promotion)

Farklı web sayfaları ve ver tabanları ile sağlık turizmi için promosyonlar yapılmaktadır. Özel sağlık hizmeti sağlayan firmalar bu promosyon kanallarını etkin bir şekilde kullanmaya başlamışlardır. İngilizce web sayfaları, sosyal medya platformları, yüz yüze iletişim ve fuarlar bu iletişimde kilit noktalardır. Ayrıca sağlık turizmi alanında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin de çok sayıda teşvik çalışmaları mevcuttur.
 

 

 

İnsanlar (People)

Yılda yaklaşık olarak 200 bin turist sağlık nedenlerinden ötürü Türkiye’yi ziyaret etmektedirler. Birçoğu özellikle İzmir, İstanbul, Ankara ve Antalya’yı ziyaret etmektedirler. İyi eğitim almış profesyonel hekim ve personel kadroları ile bu şehirlerde bulunan özel hastaneler yabancı hastalara birinci sınıf sağlık hizmetini sunmaktadırlar.
 

 

 

Fiziki Özellikler (Physical Evidence)

Türkiye’de bulunan özel hastanelerde modern hasta odaları, poliklinikler ve yüksek yatak kapasitesi uzman doktor ve sağlık ekibiyle hizmet vermektedirler. Tüm branşların yer aldığı bu hastaneler yabancı ve yerli hastalara en kaliteli sağlık hizmetini vermeye devam etmektedirler.

 

 

 

X